Fundacja "Dr Clown" oddział we Wrocławiu
Dziewczyna z skórzanym plecakiem
O organizacji:

"Fundacja „Dr Clown” została  zarejestrowana i zorganizowana w 1999 roku. Od początku działalności  naszym celem było niesienie uśmiechów tam, gdzie są one najbardziej  potrzebne – do chorych w szpitalach, zmagających się z bólem, lękiem i  samotnością

Nasze działania mają wspierać procesy  leczenia, a także zapewnić bliskość osobom chorym i znajdującym się w  sytuacjach kryzysowych poprzez wykorzystanie dobroczynnych właściwości  uśmiechu. Wolontariusze  Fundacji, tzw. Doktorzy Clowni, podczas wizyt w szpitalu przebrani są w  fantazyjne, różnobarwne stroje i aby odwrócić uwagę chorych od  szpitalnej rzeczywistości wykorzystują interaktywne zabawy, animacje,  ale także wspierające rozmowy. W wyniku tych spotkań zostaje wzmocniona  motywacja do walki z chorobą oraz zminimalizowane napięcie i stres  spowodowane trudną sytuacją chorego. Aktualnie ponad 600 przeszkolonych  wolontariuszy odwiedza regularnie z „terapią śmiechem” ponad 60 000  podopiecznych przebywających w szpitalach i różnego rodzaju placówkach w  ponad 80 miastach w całej Polsce."

Kontakt do koordynatora:
Data rozpoczęcia naboru:

Marta Knopińska

502 108 395,

knopinska.marta@drclown.pl

Data zakończenia naboru:
Opis zadań dla wolontariusza:

Fundacja „Dr Clown” już od ponad 20 lat zajmuje się  terapią śmiechem w całej Polsce. Nasza praca opiera się na wizytach  'Doktorów Clownów' na wybranych oddziałach szpitalnych oraz prowadzenia  przez nich "terapii śmiechem" i zabawą.  Dzięki pracy uzyskujemy realne  efekty - terapia śmiechem wzmacnia u osób chorych poczucie, że mają  wpływ na swoje życie, poczucie godności każdego człowieka, a ponadto ma  realny i udowodniony wpływ na dobrostan Pacjentów oraz na proces ich  zdrowienia.

Standardowa wizyta w szpitalu trwa ok.1,5-2 godziny na  wybranych oddziałach – głównie pediatrycznych. Oczywiście czas wizyt,  ich częstotliwość oraz zakres odwiedzanych oddziałów są w pełni  uzgadniane z Państwem. Nasze działania opierają się na pracy  animacyjnej. ‘Doktorzy Clowni’ - wolontariusze Fundacji odwiedzają  małych pacjentów w szpitalach. Podczas wizyt obowiązuje przebranie  ‘Doktora Clowna’, a nasze odwiedziny opierają się na technikach animacji  i iluzji. Wykorzystujemy triki i sztuczki magiczne, elementy żonglerki,  kręcenie balonów.

Podczas wizyt w szpitalach nad wolontariuszami czuwa  koordynator fundacyjny, który służy wsparciem. W ramach pracy  wolontariackiej oferujemy udział w szkoleniach tematycznych  rozszerzających wiedzę z zakresu animacji i Terapii Śmiechem, a także  organizujemy cykliczne spotkania merytoryczne oraz integracyjne.

Miejsce odbywania wolontariatu:
Wrocław
Korzyści dla wolontariusza:
  • nabycie doświadczenia

  • nabycie nowych umiejętności

  • udział w regularnych szkoleniach

  • wymiana doświadczeń z innymi wolontariuszami

  • aktywne spędzanie czasu wolnego

  • pomoc potrzebującym

  • wyróżnienia dla najbardziej aktywnych wolontariuszy

Informacje dodatkowe:

W czasie pandemii COVID-19 mamy ograniczone wejścia na tereny szpitali. Realizujemy jednak nasze działania poprzez odwiedziny małych pacjentów pod oknami szpitali i placówek specjalnych. Uczestniczymy także w dogoterapii prowadzonej na świeżym powietrzu.