top of page
Stowarzyszenie mali bracia Ubogich
logo organizacji charytatywnej
O organizacji
"Idea małych braci Ubogich powstała w 1939 roku, znajdując swoją realizację 7 lat później, już po wojnie. Stowarzyszenie „les petits frères des Pauvres” zostało założone w 1946 roku przez Armand Marquiset (1900-1981). Skupiało wówczas młode osoby, gotowe do pomocy najbiedniejszym. Tuż po zakończeniu II wojny światowej, najuboższymi byli ludzie starsi – osoby samotne, opuszczone, bez szans na pomoc. Dlatego właśnie Stowarzyszenie zdecydowało się pomagać tej właśnie, najbardziej potrzebującej części społeczeństwa.

Aby sprostać ówczesnym potrzebom, pierwsi wolontariusze zajęli się roznoszeniem posiłków i węgla osobom starszym i biednym. Jednak według Stowarzyszenia „dawać miłość można tylko dając coś więcej niż to, co najpotrzebniejsze”." - źródło: malibracia.org.pl
Opis zadań dla wolontariusza
Tylko i aż obecność! Rozmowa, spacer, wspólne realizowanie zainteresowań. Wolontariusze stowarzyszenia nie zajmują się świadczeniem usług asystenckich czy opiekuńczych, tzn. nie robią zakupów, nie sprzątają, nie zawożą do lekarza. Zadania te leżą w kompetencji innych instytucji i organizacji z którymi stowarzyszenie również współpracuje.
Data rozpoczęcia naboru
1 października 2023
Data zakończenia naboru
Miejsce odbywania wolontariatu
Warszawa, Pruszków, Legionowo, Lublin, Świdnik, Poznań, Gniezno, Łódź, Wrocław, Wałbrzych, Kraków, Tarnów
Nabór stały
Korzyści dla wolontariusza
porozumienie wolontariackie, szkolenia, wsparcie koordynatorki, możliwość superwizji, rozwój osobisty
Informacje dodatkowe
W tym roku minęło 20 lat, odkąd Stowarzyszenie mali bracia Ubogich działa w Polsce na rzecz osób starszych i samotnych. Organizacja dociera do osób potrzebujących rozmowy i towarzystwa, które teraz jest potrzebne jeszcze bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. W ramach programu "Twoja Obecność Pomaga Mi Żyć" organizowany jest tzw. wolontariat towarzyszący. Polega on na regularnym odwiedzaniu podopiecznych w ich domach przez wolontariusza. Istotą tych spotkań jest budowanie bliskich, serdecznych relacji z drugim człowiekiem. Jest to możliwe, ponieważ do zadań wolontariuszy należy poświęcenie swojego czasu i uwagi osobie starszej.
Minimalny wiek wolontariusza
18 lat
Minimalna ilość godzin wolontariatu
2h/tydzień
bottom of page