top of page

Stowarzyszenie mali bracia Ubogich

logo organizacji charytatywnej

O organizacji

"Idea małych braci Ubogich powstała w 1939 roku, znajdując swoją realizację 7 lat później, już po wojnie. Stowarzyszenie „les petits frères des Pauvres” zostało założone w 1946 roku przez Armand Marquiset (1900-1981). Skupiało wówczas młode osoby, gotowe do pomocy najbiedniejszym. Tuż po zakończeniu II wojny światowej, najuboższymi byli ludzie starsi – osoby samotne, opuszczone, bez szans na pomoc. Dlatego właśnie Stowarzyszenie zdecydowało się pomagać tej właśnie, najbardziej potrzebującej części społeczeństwa.

Aby sprostać ówczesnym potrzebom, pierwsi wolontariusze zajęli się roznoszeniem posiłków i węgla osobom starszym i biednym. Jednak według Stowarzyszenia „dawać miłość można tylko dając coś więcej niż to, co najpotrzebniejsze”." - źródło: malibracia.org.pl

Opis zadań dla wolontariusza

Tylko i aż obecność! Rozmowa, spacer, wspólne realizowanie zainteresowań. Wolontariusze stowarzyszenia nie zajmują się świadczeniem usług asystenckich czy opiekuńczych, tzn. nie robią zakupów, nie sprzątają, nie zawożą do lekarza. Zadania te leżą w kompetencji innych instytucji i organizacji z którymi stowarzyszenie również współpracuje.

Data rozpoczęcia naboru

1 października 2023

Data zakończenia naboru

Miejsce odbywania wolontariatu

Warszawa, Pruszków, Legionowo, Lublin, Świdnik, Poznań, Gniezno, Łódź, Wrocław, Wałbrzych, Kraków, Tarnów, Pabianice

Nabór stały

Korzyści dla wolontariusza

porozumienie wolontariackie, szkolenia, wsparcie koordynatorki, możliwość superwizji, rozwój osobisty

Informacje dodatkowe

Stowarzyszenie mali bracia Ubogich od ponad 20 lat działa w Polsce na rzecz osób starszych i samotnych. Organizacja dociera do osób potrzebujących rozmowy i towarzystwa, które teraz jest potrzebne jeszcze bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. W ramach programu "Twoja Obecność Pomaga Mi Żyć" organizowany jest tzw. wolontariat towarzyszący. Polega on na regularnym odwiedzaniu podopiecznych w ich domach przez wolontariusza. Istotą tych spotkań jest budowanie bliskich, serdecznych relacji z drugim człowiekiem. Jest to możliwe, ponieważ do zadań wolontariuszy należy poświęcenie swojego czasu i uwagi osobie starszej.

Minimalny wiek wolontariusza

18 lat

Minimalna ilość godzin wolontariatu

2h/tydzień

bottom of page